Ciekawe wideo

Piękne ręcznie robione czapki i rękawiczki

Jeszcze nie tak dawno temu w szkołach uczono dziewczynki robótek ręcznych. Był to przedmiot obowiązkowy w procesie nauczania, dzięki czemu panie były w stanie później wykonywać rozmaite zadania związane z szyciem. Poza tym przez długi czas robótki ręczne były najczęściej występującym sposobem wykorzystywania wolnego czasu przez kobiety. Było to na pewno bardzo pożyteczne.

brązowe wełniane rękawiczki
Autor: Roland Tanglao
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie bowiem robótki ręczne są zapomniane w dobie maszyn do szycia które nie potrzebują nawet ingerencji żywej osoby. Można zauważyć, że coraz większa liczba osób aktualnie nie umie przyszyć oderwanego guzika. Nieskomplikowane, w dawniejszych czasach tak powszechne czynności mogą w dzisiejszych czasach wykonać nieliczni. Z drugiej strony jednak obserwuje się swoiste odrodzenie robótek ręcznych, przykładowo używania szydełka. Już nie tylko starsze panie oferujące na ulicy czapki ręcznie robione (czapki - oferta na artillo.pl) i maskotki z włóczki widuje się z szydełkiem w ręku. To, co jeszcze niedługi czas temu uznawano za niemodne i przynależne właśnie starszym paniom, powoli znów staje się popularne.

Haftowanie
Haft jest sposobem na ozdabianie tkanin za pomocą specjalnych grubszych nici. Człowiek wprawiony w haftowaniu jest w stanie stworzyć w sumie każdy możliwy wzór, od nieskomplikowanych motywów geometrycznych, aż po skomplikowane elementy roślinne i zwierzęta. Haft kojarzony jest najczęściej z różnorodnymi serwetkami, tą metodą można jednak otrzymać znacznie więcej. Przykładem są zegary. Stworzenie ozdobnego wzoru zegara może być czasochłonne i możliwe do stworzenia wyłącznie przez wprawioną osobę, jednak po dołączeniu wskazówek i całego mechanizmu efekt może okazać się wart poświęconego czasu. Tego rodzaju elementy będą ciekawą ozdobą domu.

Robótki na drutach
Jedną z najpopularniejszych robótek ręcznych są te z zastosowaniem drutów. Standardowa czynność taka polega na wykonywaniu prostego fragmentu materiału, na przykład szalika na zimę, z wykorzystaniem dwóch drutów. Bardziej skomplikowane formy wymagają użycia większej liczby drutów. Na przykład do uzyskania elementów takich jak rękawiczki (oferta rękawiczek ręcznie robionych na artillo.pl) czy skarpetki wełniane potrzeba aż pięciu mniejszych drutów. Robótka na drutach ogólnie nie jest trudnym zadaniem. Najbardziej istotne jest nauczenie się zasadniczych ruchów, a następnie wyćwiczenie ich.